Rozhovor s pro magazín Venušanka

Vůně nás provázejí od narození a mají nesporně vliv na naše zdraví a psychiku. V eshopu alhambra-bioesence.cz si můžete vybrat exkluzivní esenciální oleje v biokvalitě, dovezené z Francie. Nerolový, bergamotový, cedrový, z černého pepře, levandule nebo citronové trávy, ale i eukalyptový a mnoho dalších. Tyto vzácné přírodní dary v podobě esenciálních olejů se dají použít při masážích, do aromalamp, rozprašovačů, k provonění ložního prádla, ale také při úklidu nebo vaření. Paní ing. Heleně Hlavaté, která je majitelkou tohoto voňavého eshopu, jsme položili několik otázek.


Paní Hlavatá, ve vašem obchodě jsou dvě základní kategorie, pokud jde o esenciální oleje. U jedněch je uvedeno, že jsou v biokvalitě, druhá skupina je označena jako 100% esenciální oleje. Můžete nám, prosím, objasnit, jaký je mezi nimi rozdíl a zda se liší co do využití?


Dobrý den, ráda Vám rozdíl vysvětlím, produkty, které jsou v biokvalitě jsou ve skupině výrobků označeném Eco-certem, to je certifikát, který vystavuje organizace zabývající se kontrolou zemědělské či jiné produkce. Pokud zemědělská výroba nepoužívá žádné chemikálie a pracuje s přírodními zdroji, obdrží tento certifikát. Naš výrobce – Elixens má několik zemědělských partnerů, od nichž vykupuje celou úrodu. Většina těchto partnerů pochází z Francie, ale také z Ukrajiny nebo Komorských ostrovů, kde mají továrny. Eco-certifikáty naleznete na našich web stránkách.
Výrobky označené jako 100% esenciální oleje jsou také 100% přírodní materiály, ale jejich původ může být z celého světa. Vykupují se suché rostliny nebo části rostlin, z nichž se esenciální olej vyrábí a to destilací nebo extrakcí. Některé esenciální oleje jsou vyráběny i složitějsími metodami.


K čemu všemu jsou esenciální oleje užitečné? Každý asi ví, že provoní byt, když se použijí do aromalampy, ale byla by asi chyba zúžit jejich roli pouze na tuto…

Máte 100% pravdu. Ano použití v aromalampě je prvotní užití, které všichni známe. Já raději doporučuji použití esenciálních olejů v rozprašovači. Hned Vám vysvětlím výhody – v našem e-shopu naleznete rozprašovač z modrého skla, který olej harmonizuje a pozitivně nabíjí pokud necháte směs v rozprašovači 1h na slunci. Modrá barva chrání směs před UV zářením a před rozkladem. Nejdůležitější však je, že esenciální olej se v čistém stavu rozředěný ve směsi s vodou dostane při dýchání do Vašeho organismu a působí na vnitřní orgány. To je neocenitelná výhoda, neboť účinky esenciálních olejů se projeví do 20 min a oleje jsou ve svém přírodním stavu.
Dalším způsobem je koupel ( kapička esenciálního oleje levandule, ženské svůdnosti, nebo fenyklu do teplé vody a dobře promíchat). Koupelí můžeme pomoci dětem od bolavého bříška ( mandarinka s fenyklem ) nebo sami sobě s růží k( nalezení vnitřní ženskosti či při problémech s otěhotněním a jiných ženských záležitostech).
Pokud nás bolí hlava využijeme citronovou trávu, kterou si po ránu kápneme do sprchy a tím jak pustíme teplou vodu se esenciální olej začne krásně odpařovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o cefalický olej tj .působí ma mozek, celkově nás povzbudí a bolesti hlavy ustanou.
Další způsobem je aromatická masáž, kterou jsme si již určitě všichni dopřáli, tu si můžeme udělat doma s partnerem. V naší nabídce najdete rostlinné oleje – hrozno, meruňka, jojoba, mandle a úplnou novinku olej z Kamélie. Olej z Kamélie pochází z čajovníkového stromu, připravuje se ze semen. Strom kvete v Japonsku od prosince do února ještě pod sněhem. Olejnatá semena se zpracují a vzniklý olej je velmi jemný, dobře se vstřebává a je vhodný obzvláště na obličej, krk a dekolt. Do těchto rostliných olejů je vhodné přimíchat po kapičce esenciální olej a směs se Vám krásně rozvoní.
Směs použijete na masáž nebo při koupeli. V našem e-shopu naleznete již připravené a vyvážené kompozice KOKTEJLY– například Ženská Svůdnost ( směs ylang suprem, heřmánku a šalvěje) velmi afrodiziakální a jemná svůdná směs Vás uvolní a zbaví každodenních starostí. Koktejl Ochrany a uzemění ( krásný pro muže nebo společnou koupel partnerů ) se santálovým dřevem, vetiverem a levandulí. Ranní Pokušení – směs citrusů a ylang suprem ( velmi lehká povzbuzující směs ).
Dále Vám ráda nabídnu BIOPARFÉMY – růži nebo růžové dřevo, které můžete používat každý den. Jsou jak v malém 5ml rolonku do kabelky, ale i v 10 ml rozprašovači.
Esenciální oleje působí na naši duši, tělo, mohou nás povznášet, uklidňovat či povzbudit. Účinky jsou velmi odlišné. Všechny účinky esenciálních olejů naleznete u jednotlivých produktů. Pozor naše esenciální oleje jsou 100% koncetráty, používáme je pouze po kapičkách. Vždy platí pravidlo ředit, ředit a ředit......
V příslušenství najdete i řadu vhodných produktů k manipulaci s esenciálními oleji – kapátka, dozičky, rolonky, tak abyste eseciální oleje mohli začít používat v každodenním životě.


Hodně lidí se potýká se stresem, únavou, nedokáží se uvolnit, potřebují „vypnout“, ale nemají třeba čas chodit na masáže, cvičení nebo se věnovat jiným aktivitám. Poradila byste, jak s pomocí esenciálních olejů povzbudit mysl, odreagovat se od problémů a vyřešit třeba problémy s nespavostí?


Nespavost, stress a velké napětí způsobené tolika denními povinnostmi, které máme. Schůzky, maily, telefonáty nás doprovázejí na každém kroku a pokud nepracujeme, dochází nám finance. Čas na práci a čas na odpočinek by měl mít svůj pevný řád, které uvítá každé tělo. Esenciální oleje nám mohou pomoci. Ylang suprem, zbavuje zlosti a velmi uklidňuje. Pokud jej využijete vnitřně – 1 velmi malou kapku na kostku cukru nebo na lžičku medu Vás uvolní a pomůže najít uklinění. Rychle usnete po celkově napjatém dni a Váš spánek je klidný. Orange suprem by Vám mohl pomoci při dlouhotrvající depresi – používáme nejen na masáže, ale všechny produkty s názvem suprem mají potravinářský certifikát a lze je využít vnitřně. Pomeranč je optimistický olej a navozuje dobrou náladu.
A samozřejmě levandule, kterou si můžete nakapat do čichátka a umístit na toaletní stolek vedle postele. Tato krásná rostlina, zbavující deprese a nespavosti Vás odvede do říše spánku rychle.


Esenciální oleje lidé používají od dávnověku, jsou tedy časem prověřené a oblíbené. Které považujete za natolik užitečné, že by neměly chybět v žádné domácnosti?


Myslím si, že v každé domácnosti by neměl chybět Eucalyptus, který používáme k inhalacím při nachlazení, je antibakteriální a antivirový. Levandule – s antidepresivními a antibakteriálními účinky. Citronová tráva – velmi oblíbená, tonizující, antidepresivní, pomáhá při bolesti hlavy, odpuzuje hmyz u domácích mazlíčků ( nemusíme ani na pejsky a kočičky používat chemii ). Koriandr – při trávicích potížích a při nervovém vyčerpání, citron suprem k detoxikaci, čistí krev. Pomeranč – optimistický olej k ostranění úzkosti a stresu. Skořice – pro zahřátí, proti rýmě a chřipce, melancholii a depresi.
Pokud jednou začnete s esenciálními oleji žít, sami si Vás najdou ty oleje, které potřebujete pro svůj organismus.


Jak se pozná skutečně kvalitní esenciální olej? Existuje nějaká možnost, aby se zákazník, který je laik, přesvědčil o tom, co nakupuje? Zkrátka a dobře, aby nenaletěl…


Esenciální olej musí být označen latinským názvem, který najdete v podpisu Ingredients nebo tzv. INCI – což je latinské označení esenciálního oleje, které vám říká z jaké rostliny a také z jaké části rostliny olej pochází . Dále může být připojen i původ zboží. Vše Vám také prozradí vůně. Naše esenciální oleje jsou 100% koncentráty a to se na jejich vůni projeví. Zákazníci často říkají, že vůně našich olejů je autentická. Prostě voníte brazilský pomeranč , zavřete oči a přesně pomeranč vidíte a vzpomenete si na svojí dovolenou ve Španělsku nebo v Itálii. Když voníte pomeranč suprem nebo citron suprem cítíte vůni rozkrojeného citronu či pomeranče. S naší levandulí se procházíte v levandulových polích a lemongrasse – Vám připomene vůni čerstvě nasekané citronové trávy. A Neroli je velmi težká a krásná vůně sevilského pomerančovníku, která se používá k přípravě parfémů.


Čím dál více žen touží po svém vlastním, osobitém parfému nebo kosmetice, kterou si připraví samy, doma a z kvalitních ingrediencí. Mohla byste nabídnout nějaký jednoduchý a osvědčený recept s použitím olejů, které v eshopu nabízíte?

Recepty jak si kosmetiku nebo pokrmy připravíme naleznete na našich web stránkách www.alhambra-bioesence.cz, nabízíme také Alchymii mísení vůní, kde se dozvíte jak připravit vlastní parfém nebo rolonek, mýdlo a jiné. Naše workshopy probíhají v různých zajímavých prostorách – napr. Knihy dobra v Celetné nebo v Biokosmetice ve Slezské v Praze.
Pro mimopražské zájemce je možnost připravit workshopy v jejich čajovnách nebo kavárničkách. Stačí mne kontaktovat a jistě se dohodneme.
Mluvila jste o masážích. Jsou všechny druhy olejů vhodné k masážím nebo pouze některé – a pokud ano, tak které?
Všechny naše esenciální oleje, suprems a koktejly jsou vhodné k masážím.
Dají se esenciální oleje použít i v domácnosti, kde je právě narozené miminko? Jaké byste doporučila a k čemu? Esenciální oleje v rozprašovači můžeme používat i když se nám narodilo miminko – eucalyptus, mandarinku, levanduli. Pozor nesmime je však stříkat na miminko. Obzvláště naše mandarinka bez furocoumarinu, látek které jsou fototoxické, je pro malé děti vhodná ve velmi zředěném stavu.
Oleje dovážíte z Francie. Proč právě z této země? S partnerem z Francie již spolupracuji několik let, jeho produkty dobře znám, vím, že jsou kvalitní . Prošla jsem velmi rozsáhlým proškolením a navštívila i výrobní továrny ve Francii. K Francii mám osobní pouto a závazek zřejmě z minulého života:).

Co všechno ještě ve svém eshopu nabízíte?

Za zmínku stojí i rozsáhle příslušenství, které je velmi praktické pro dnešní kreativní dámy a je v několika barevných provedení. Rolonky, rozprašovače, dozičky, kapátka. Na rozprašovače nabízíme i lihové ředidlo, které Vám pomůže všechny produkty udržet v čistotě a líh , kromě toho, že rozpouští olej a vodu, také stahuje pachy. Proto můžete rozprašovač nebo rolonek využít na různé vůně.
Dále nabízíme rostlinné oleje – meruňka, mandle, jojoba, hrozno a olej z Kamelie. Olej z Kamelie je úžasná novinka, která bude v prodeji od června. Tento olej dělá krásnou hebkou meruňkovou pleť.
Uvažujete o tom, že výhledově rozšíříte sortiment ve svém eshopu? Ano, plánujeme nabízet různé novinky – např. Mýdlový základ a příslušenství k domácí přípravě mýdla. Nové BIO esenciální oleje nebo rostlinné oleje. Záleží na tom, jaké klientky budeme mít a co se jim bude líbit.