Péče o jizvy za pomoci aromaterapie

Je přirozené, že nám na kůži vlivem různých poranění vytvářejí jizvy. Ať už jsou výsledkem nehod, nebo třeba dlouhodobějších nemocí kůže (např. akné), to, jak budou nakonec vypadat, můžeme vždy alespoň trochu ovlivnit vhodnou péčí o pokožku.

Kůže je největší a zároveň nejtěžší orgán lidského těla. Bohatě protkána cévami i nervy má za úkol chránit vnitřní prostředí, dále potom i dýchat a vylučovat škodliviny. Ve chvíli, kdy se jen trochu poraní, okamžitě nastane proces zanicování a vytváření jizev. Je to obranná reakce organismu, který se snaží sám sobě navrátit původní integritu. Výsledný vzhled jizvy záleží nejen na způsobu, kterým jsme se poranili, ale také na hloubce a místě, kde k poranění došlo. Pokud chceme výslednou jizvu ovlivnit, nejlépe nám to půjde do 6 měsíce až 1 roku od jejího vzniku. Poté si vyléčené zranění zafixuje svůj tvar a zjemnit se dá o poznání obtížněji. Aromaterapeutická péče je velmi efektivní pomoc při léčbě těchto ran.

Esenciální oleje jsou dobře a rychle kůží absorbovány. I v případě, že se je nesnažíme vmasírovat, během chvíle se prosakují vrstvami epidermu až do krve. Aby však jejich regenerační a podpůrné účinky nepřišly vniveč, musíme je rozpustit v olejích rostlinných. Ty obsahují Omega 3 mastné kyseliny, které oleji dovolují prostupovat do jednotlivých buněk. Jedny z nejlepších rostlinných olejů pro prodporu regenerace kůže je jojobový olej a olej z kamélie. Buňky epidermu mají životnost 28 dní, proto je důležité s péčí vydržet minimálně měsíc. 3 měsíce až 1 rok je optimální doba, abychom mohli pozorovat opravdu viditelné výsledky.

Pokud chceme vzhled a rychlou regeneraci ovlivnit co nejvíce, je důležité ránu za pomoci esenciálních olejů ošetřit co nejdříve. Ve chvíli, kdy se kůže poraní a krvácí, dochází k samoočistnému procesu, jehož cílem je odstranit z rány jakékoliv bakterie, které by mohly způsobit infekci. V tuto chvíli můžeme procesu pomoci vymytím rány čistou vodou a dezinfekcí Tea Tree olejem nebo esenciálním olejem z levandule. Dalším důležitým krokem ve chvíli, kdy vidíme, že rána je čistá, je stažení sterilním obinadlem a aplikace gerania, které pomáhá jak s dočištěním rány, tak i s lepším srážením krve a regenarací epidermu. Aplikace čistého gerania na ránu způsobí v první chvíli zvýšení průtoku krve (čištění) a následně se proud krve zastaví sám od sebe. Pokud v dalších dnech nanášíme na ránu rostlinný olej s geraniem, esenciál podpoří buněčné bujení v epidermu a tedy i rychlejší zahojení.

Na hlubší jizvy, které se hojí delší dobu doporučujeme používat gel z Aloe vera s příměsí esenciálních olejů. Do 43 ml gelu přimícháme 2ml rozmarýnu, 1ml levandule, 2ml gerania a 2ml kaméliového oleje.