Detoxikace za pomoci supremů

Leden. Začátek nového roku, dalšího cyklu a čas, kdy si spousta z nás dovoluje snít. Vysíláme přání, dáváme si předsevzetí. Doufáme, že i tento rok bude naplněn sluncem a upřímnou radostí. “Udělám si více času na své blízké, začnu cvičit, budu jíst zdravěji, častěji meditovat…” Něco se nám během následujícího roku povede, něco se ztratí pod návalem každodenních starostí. Přesto je začátek roku tak trochu magickým časem, kdy máme chuť opouštět staré, již nefungující návyky a hledat nové. Ty, které nám přinesou jiné zkušenosti a třeba i užitek. 

Období ideální na to, abychom novým zkušenostem uvolnili prostor i v našich tělech a pročistili se po vánočních svátcích od přebytečných cukrů a tuků. Svátky, které se pro nás v ideálních případech nesou ve znamení klidu a pohody, nemusí být tak úplně odpočinkem pro naše zažívání. Těžká či sladká jídla zatěžují především dva důležité orgány.
Prvním z nich jsou játra. Orgán, který filtruje a čistí naši krev od přebytečných toxinů. Laicky je můžeme přirovnat k jakési houbě, která je schopna nasáknout až 1,6kg krve. Tu, za přísunu kyslíku a pomoci specifických enzymů pročistí a následným “vyždímáním” ji vyšle do celého těla. Pokud jejich funkce pokulhává, tělo se plní toxiny. To může mít za následek různé fyzické, ale i psychické problémy. Únavu, nadýmání, otoky dolních končetin, modřiny, lámání nehtů, špatnou náladu, ale také nucení ke zvracení, afty, průjem…
Chceme-li se těchto obtíží vyvarovat, nebo zmírnit a časem i odstranit jejich projevy, je nutné dbát na zdravou životosprávu. Vyhýbat se rychlým cukrům a potravinám s vysokým glykemickým indexem. Omezit tučná jídla a alkohol. A nejlépe dvakrát ročně játra hloubkově pročistit, abychom podpořili celkové zdraví našeho organismu.
Hloubkové pročištění nám mohou pomoci nastartovat esenciální oleje. Špatnou funkci jater pomáhá podpořit kapka máty nebo citronu, popřípadě jejich směsi, kterou užijeme po jídle pod jazyk. Oba dva oleje tonizují zažívací procesy a stimulují šťávy trávicích orgánů. Pokud jsou problémy s játry dlouhotrvající, další možností je užívat směs citrónu, který aktivuje jaterní buňky okamžitě prvním kontaktem, a bazalky. Ta naopak dopomůže orgánu k odpočinku a relaxaci. Důležitým olejem při jaterním detoxu je i rozmarýna, která pomáhá rozpouštět tuky a umožňuje tak játrům zbavit se těch nadbytečných(které způsobují tloustnutí v oblasti hrudníku u žen, a v oblasti žaludku u mužů).
Druhým orgánem, který je při špatném stravování zatížen, je žaludek. Místo, které má nastarosti přijímání a další zpracování potravy, jež byla rozmělněna v ústech. Za pomoci mechanických pohybů i enzymů tráví nejenom potrviny, ale i subtilnější oblasti našich životů. Rčení “leží mi to v žaludku” zná snad každý :-). Nepříjemné či stresující situace, psychické potíže, se zde mohou velmi rychle projevit na fyzické úrovni. V celostní medicíně je žaludek zodpovědný za “trávení” emoční- našich nápadů, citů… A ty, co strávit nemůžeme, se projeví bolestmi, křečemi, pálením žáhy, nebo třeba nechutenstvím.
Podporu žaludku mezi esenciálními oleji můžeme hledat u máty nebo bazalky. Obě dvě rostliny nám mohou pomoci od křečí. V akutních případech můžeme užít kapku od každého oleje (5 dní v týdnu, ppokud je nutno i delší dobu) v rostliném oleji, nebo medu po každém jídle. Popřípadě je můžeme pravidelně inhalovat z rozprašovače.
Detoxikace zažívacího traktu by měla probíhat pravidelně dvakrát nebo vícekrát do roka. Pomáhá nám vyčistit nejen tělo, ale i myšlenky. Za podpory esenciálních olejů můžeme zharmonizovat naši energiin a ulevit předimenzované mysli. Začněte letošní rok s tím, že uděláte něco příjejmného sami pro sebe.
Krásný rok 2016 přeje Alhambra! :-)